RQ5E030AJTCL
DigiKey Part Number
RQ5E030AJTCLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ5E030AJTCLCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ5E030AJTCLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ5E030AJTCL
Description
MOSFET N-CHANNEL 30V 3A TSMT3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 3A (Ta) 1W (Tc) Surface Mount TSMT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQ5E030AJTCL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.1 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
240 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSMT3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75mOhm @ 3A, 4.5V