R6011ENJTL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 203
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Siliconix
In Stock: 0
N-Channel 600 V 11A (Tc) 40W (Tc) Surface Mount LPTS
4th Gen Super Junction MOSFETs R60xxYNx
Presto MOS R600xVNx Series
R6011ENJTL
DigiKey Part Number
R6011ENJTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
R6011ENJTLCT-ND - Cut Tape (CT)
R6011ENJTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6011ENJTL
Description
MOSFET N-CH 600V 11A LPTS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R6011ENJTL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
670 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LPTS
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
390mOhm @ 3.8A, 10V