FS100R17PE4BOSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 4
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 243
Datasheet
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1700 V 100 A 600 W Chassis Mount Module
FS100R17PE4BOSA1
DigiKey Part Number
FS100R17PE4BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS100R17PE4BOSA1
Description
IGBT MOD 1700V 100A 600W MOD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
9 nF @ 25 V
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Power - Max
600 W