FS100R17N3E4B11BOSA1
DigiKey Part Number
448-FS100R17N3E4B11BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS100R17N3E4B11BOSA1
Description
IGBT MOD 1700V 100A 600W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1700 V 100 A 600 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 100A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
9 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
600 W