PLS-75F25AL05-08 bottom
PLS-75F25AL05-08
DigiKey Part Number
PLS-75F25AL05-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS-75F25AL05-08
Description
SPEAKR 7.42OHM 25W TOP PT 84.5DB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.42 Ohms Full Range Speaker 25 W 100 Hz ~ 20 kHz Top Round, Square Frame
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Manufacturer
Peerless by Tymphany
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Series
Power - Rated
25 W
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round, Square Frame
Technology
Magnetic
Material - Cone
Aluminum (AI)
Type
Full Range
Material - Magnet
Ferrite
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
106.89Hz
Size / Dimension
3.071" L x 3.071" W (78.00mm x 78.00mm)
Impedance
7.42 Ohms
Height - Seated (Max)
1.862" (47.30mm)