OX20SC00-04 bottom
OX20SC00-04
DigiKey Part Number
OX20SC00-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OX20SC00-04
Description
SPEAKR 3.46OHM 80W TOP PT 87.1DB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.46 Ohms Tweeter Speaker 80 W 2.5 kHz ~ 20 kHz Top Round
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Manufacturer
Peerless by Tymphany
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Series
Power - Rated
80 W
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Cloth
Type
Tweeter
Material - Magnet
Nd
Frequency Range
2.5 kHz ~ 20 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
1024.9Hz
Size / Dimension
1.315" Dia (33.40mm)
Impedance
3.46 Ohms
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)