EDNF18250FIMB-Q
DigiKey Part Number
298-16684-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDNF18250FIMB-Q
Description
STRONGHOLD MALE DISCONNECT, NYLO
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Wire Gauge
18-22 AWG
Color
Red
Gender
Male
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.136" (3.45mm)
Length - Overall
0.910" (23.11mm)