EDNF14250FIMB-L
DigiKey Part Number
298-16676-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDNF14250FIMB-L
Description
STRONGHOLD MALE DISCONNECT, NYLO
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Wire Gauge
14-16 AWG
Color
Blue
Gender
Male
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.160" (4.06mm)
Length - Overall
0.910" (23.11mm)