EDNF14-250FIB-L
DigiKey Part Number
298-16674-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDNF14-250FIB-L
Description
STRONGHOLD FEMALE DISCONNECT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Wire Gauge
14-16 AWG
Part Status
Active
Color
Blue
Gender
Female
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.160" (4.06mm)
Length - Overall
0.840" (21.34mm)