EDNF14-250FIB-Q is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
EDNF14-250FIB-Q
DigiKey Part Number
298-16675-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDNF14-250FIB-Q
Description
STRONGHOLD FEMALE DISCONNECT, NY
Detailed Description
Wire Gauge
14-16 AWG
Color
Blue
Gender
Female
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.160" (4.06mm)
Length - Overall
0.840" (21.34mm)