EDNF14-250FIBKQ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
EDNF14-250FIBKQ
DigiKey Part Number
298-EDNF14-250FIBKQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDNF14-250FIBKQ
Description
STRONGHOLD FEMALE DISCONNECT, NY
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
14-16 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Obsolete
Features
Butted Seam
Terminal Type
Standard
Color
Blue
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.165" (4.19mm)
Length - Overall
0.870" (22.10mm)