EDNF18-250FIB-Q
DigiKey Part Number
298-16682-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDNF18-250FIB-Q
Description
STRONGHOLD FEMALE DISCONNECT, NY
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Wire Gauge
18-22 AWG
Color
Red
Gender
Female
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.136" (3.45mm)
Length - Overall
0.840" (21.34mm)