EEE-FN1C471L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 12
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 293
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 19,768
In Stock: 5,874
In Stock: 673
In Stock: 970
In Stock: 705
Rubycon
In Stock: 500
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 160mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EEE-FN1C471L
DigiKey Part Number
10-EEE-FN1C471LTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FN1C471LCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FN1C471LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FN1C471L
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEE-FN1C471L Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C