16SVPG47M
DigiKey Part Number
P18930TR-ND - Tape & Reel (TR)
P18930CT-ND - Cut Tape (CT)
P18930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SVPG47M
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 16V SMD
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
16SVPG47M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Capacitance
47 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C