HHXC160ARA470ME61G
DigiKey Part Number
565-5033-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-5033-1-ND - Cut Tape (CT)
565-5033-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXC160ARA470ME61G
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHXC160ARA470ME61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm