16SVPG220M
DigiKey Part Number
10-16SVPG220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-16SVPG220MCT-ND - Cut Tape (CT)
10-16SVPG220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SVPG220M
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V SMD
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
16SVPG220M Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
205 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.1 A @ 100 kHz
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V