16SVPG220M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 16SVPG220M |
Description | CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 42 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 16SVPG220M Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm |
Manufacturer Panasonic Industry | Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Ripple Current @ Low Frequency 205 mA @ 120 Hz |
Type Polymer | Ripple Current @ High Frequency 4.1 A @ 100 kHz |
Capacitance 220 µF | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±20% | Package / Case Radial, Can - SMD |
Voltage - Rated 16 V | Base Product Number |