NTMS10P02R2G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NTMS10P02R2G |
Description | MOSFET P-CH 20V 8.8A 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | P-Channel 20 V 8.8A (Ta) 1.6W (Ta) Surface Mount 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NTMS10P02R2G Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 1.2V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 70 nC @ 4.5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±12V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3640 pF @ 16 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 1.6W (Ta) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package 8-SOIC |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 10A, 4.5V | Base Product Number |