DMP2022LSS-13
DigiKey Part Number
DMP2022LSS-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP2022LSS-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP2022LSS-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP2022LSS-13
Description
MOSFET P-CH 20V 10A 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 10A (Ta) 2.5W (Ta) Surface Mount 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMP2022LSS-13 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56.9 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2444 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-SO
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13mOhm @ 10A, 10V