NGTB35N60FL2WG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 582
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 160
Datasheet
IXYS
In Stock: 0
In Stock: 0
IGBT Trench Field Stop 600 V 70 A 300 W Through Hole TO-247-3
NGTB35N60FL2WG
DigiKey Part Number
NGTB35N60FL2WGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTB35N60FL2WG
Description
IGBT TRENCH FS 600V 70A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NGTB35N60FL2WG Models
Gate Charge
125 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
72ns/132ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 35A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
68 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 35A
Power - Max
300 W