FGHL40T65MQD
DigiKey Part Number
488-FGHL40T65MQD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGHL40T65MQD
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 238 W Through Hole TO-247-3
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
86 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
22ns/109ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
33 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
238 W