IXGR72N60B3H1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 425
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Infineon Technologies
IGBT PT 600 V 75 A 200 W Through Hole ISOPLUS247™
IXGR72N60B3H1
DigiKey Part Number
IXGR72N60B3H1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXGR72N60B3H1
Description
IGBT PT 600V 75A ISOPLUS247
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
1.4mJ (on), 1mJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
225 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
31ns/152ns
Part Status
Active
Test Condition
480V, 50A, 3Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Reverse Recovery Time (trr)
140 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
450 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 60A