NGTB40N60L2WG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 225
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 160
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
In Stock: 0
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 417 W Through Hole TO-247-3
NGTB40N60L2WG
DigiKey Part Number
NGTB40N60L2WGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTB40N60L2WG
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NGTB40N60L2WG Models
Gate Charge
228 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
98ns/213ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
73 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.61V @ 15V, 40A
Power - Max
417 W