BZX55C20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 14,000
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
Zener Diode 20 V 500 mW ±6% Through Hole DO-35
BZX55C20
DigiKey Part Number
BZX55C20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55C20
Description
DIODE ZENER 20V 500MW DO35
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX55C20 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 100 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
DO-35
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms