BZX79C20-T50A
DigiKey Part Number
2156-BZX79C20-T50A-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
BZX79C20-T50A
Description
DIODE ZENER 20V 500MW DO35
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 14 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-35
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms