BZX55C15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 11,487
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 4,893
Datasheet
Similar
Similar
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 15 V 500 mW ±6% Through Hole DO-35
BZX55C15
DigiKey Part Number
BZX55C15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX55C15
Description
DIODE ZENER 15V 500MW DO35
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 11 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 100 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
DO-35
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms