BZX79C15
DigiKey Part Number
BZX79C15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79C15
Description
DIODE ZENER 15V 500MW DO35
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX79C15 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-35
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms