BZX79C15-T50R
DigiKey Part Number
BZX79C15-T50RTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX79C15-T50RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79C15-T50R
Description
DIODE ZENER 15V 500MW DO35
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-35
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms