979-025-020R121
DigiKey Part Number
979-25MPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
979-025-020R121
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Two Piece Backshell Connector 180° Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
979-025-020R121 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
180°
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Plastic, Metallized
Accessory Type
Two Piece Backshell
Plating
Chrome
Number of Positions
25
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Compatible Shell Size
B
Features
Mating Screws 4-40
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos