171-025-203L001
171-025-203L001
171-025-203L001
DigiKey Part Number
225FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-025-203L001
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
171-025-203L001 Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C