174-E37-213R001 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 163
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 595
Datasheet
In Stock: 2,438
In Stock: 2,256
In Stock: 864
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 31
In Stock: 70
In Stock: 161
In Stock: 8
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 756
Amphenol CS (FCI)
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
174-E37-213R001
174-E37-213R001
174-E37-213R001
DigiKey Part Number
1174-137FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E37-213R001
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
174-E37-213R001 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C