172-E37-101R911
DigiKey Part Number
101937MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E37-101R911
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Board Lock
Color
White
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C