171-025-202L001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 3,475
Datasheet
Direct
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 1,743
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
171-025-202L001
171-025-202L001
171-025-202L001
DigiKey Part Number
225FER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-025-202L001
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
171-025-202L001 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C