171-015-203L011
DigiKey Part Number
1215FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-015-203L011
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
171-015-203L011 Models
Category
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20-28 AWG
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C