171-015-113R001
171-015-113R001
171-015-113R001
DigiKey Part Number
4215ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-015-113R001
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
171-015-113R001 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C