UVP1H4R7MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 2,965
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVP1H4R7MDD
DigiKey Part Number
493-6091-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVP1H4R7MDD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVP1H4R7MDD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Bi-Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
34 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C