UDB1H4R7MPM
DigiKey Part Number
493-16735-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UDB1H4R7MPM
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UDB1H4R7MPM Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Bi-Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
480 mA @ 4.2 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C