UPW1C470MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 11
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 3,956
Datasheet
In Stock: 358
Panasonic Industry
In Stock: 18,765
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 51
Cornell Dubilier Knowles
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW1C470MDD
DigiKey Part Number
493-1775-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1C470MDD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1C470MDD Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C