UPV1C470MFD
DigiKey Part Number
493-16443-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPV1C470MFD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPV1C470MFD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Applications
Series
Impedance
1.4 Ohms
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C