UPW1A682MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 133
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 135
Datasheet
In Stock: 111
In Stock: 288
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 179
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Panasonic Industry
In Stock: 123
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 792
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW1A682MHD6
DigiKey Part Number
493-1762-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1A682MHD6
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1A682MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.329 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.74 A @ 100 kHz
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C