ULD2E3R3MED1TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ULD2E3R3MED1TD |
Description | CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.3 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ULD2E3R3MED1TD Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ Low Frequency 42 mA @ 120 Hz |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
Voltage - Rated 250 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |