PZU884LS-C5V1-QYL is available for purchase but is not normally stocked.
Nexperia USA Inc.
In Stock: 4,613
Nexperia USA Inc.
In Stock: 3,309
Datasheet
Zener Diode 5.1 V 365 mW ±5.88% Surface Mount DFN1006BD-2
PZU884LS-C5V1-QYL
DigiKey Part Number
1727-PZU884LS-C5V1-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PZU884LS-C5V1-QYL
Description
DIODE ZENER 5.1V 365MW DFN1006BD
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5.88%
Package / Case
Power - Max
365 mW
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms