BZX884S-C5V1-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX884S-C5V1-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX884S-C5V1-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX884S-C5V1-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884S-C5V1-QYL
Description
DIODE ZENER 5.1V 365MW DFN1006BD
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 365 mW ±5.88% Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.88%
Power - Max
365 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms