PZU884LS-B47-QYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 9,735
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 9,952
Datasheet
Zener Diode 47 V 365 mW ±2% Surface Mount DFN1006BD-2
PZU884LS-B47-QYL
DigiKey Part Number
1727-PZU884LS-B47-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PZU884LS-B47-QYL
Description
DIODE ZENER 47V 365MW DFN1006BD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 32.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
365 mW
Supplier Device Package
DFN1006BD-2
Impedance (Max) (Zzt)
170 Ohms