BZX884S-C47-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX884S-C47-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX884S-C47-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX884S-C47-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884S-C47-QYL
Description
DIODE ZENER 47V 365MW DFN1006BD
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 47 V 365 mW ±1.91% Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 32.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q100
Tolerance
±1.91%
Power - Max
365 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
170 Ohms