PNE20010ERX
DigiKey Part Number
1727-7416-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7416-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7416-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE20010ERX
Description
DIODE STANDARD 200V 1A SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 1A Surface Mount SOD-123W
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 200 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
17pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
SOD-123W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
930 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)