PMEG3002EJ-QX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 17,720
Datasheet
Diode 30 V 200mA Surface Mount SOD-323F
PMEG3002EJ-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG3002EJ-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG3002EJ-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
18pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
SOD-323F
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
480 mV @ 200 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed