PMEG120G10ELRZ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 4,152
Datasheet
Diode 120 V 1A Surface Mount CFP3
PMEG120G10ELRZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG120G10ELRZTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG120G10ELRZ
Description
DIODE SIGE 120V 1A CFP3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
6 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 nA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F
36pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Supplier Device Package
CFP3
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)