PMEG100T030ELPEZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG100T030ELPEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100T030ELPEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100T030ELPEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100T030ELPEZ
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 3A Surface Mount CFP15B
Category
Reverse Recovery Time (trr)
12 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
410pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
CFP15B
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710 mV @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)