PMEG040V030EPE-QZ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 1,379
Datasheet
Diode 40 V 3A Surface Mount CFP15B
PMEG040V030EPE-QZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG040V030EPE-QZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG040V030EPE-QZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG040V030EPE-QZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG040V030EPE-QZ
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A CFP15B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
12 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
370pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
3A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 3 A
Supplier Device Package
CFP15B
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C